Haber

Selçuklu döneminden günümüze ulaşan cami dimdik ayaktadır.

Selçuklu döneminden günümüze ulaşan cami dimdik ayaktadır.

SİİRT – Siirt’in merkezinde bulunan ve 893 yıl önce Selçuklular döneminde yapılan tarihi Ulu Cami, günümüze kadar ayakta kalarak 8 buçuk asırdır cemaatine ev sahipliği yapıyor.

Siirt’in merkezinde bulunan ve 893 yıl önce Selçuklular döneminde yapılan tarihi Ulu Cami yıllara meydan okuyor. Ulu Cami minaresinin en eski Selçuklu minarelerinden biri olduğunu belirten cami imamı Nezir Obut, minarenin kufi yazıtları, turkuaz renkli çinileri ve çiçek süslemeleriyle eşsiz bir görünüme sahip olduğunu söyledi.

Bu caminin Selçuklu hükümdarlarından Muguziddin Mahmud tarafından 1129 yılında mescide defnedilen Pir İshak’a yaptırıldığına değinen Ulu Cami İmamı Nezir Obut, caminin 8 yıldır cemaatini ağırladığını söyledi. ve bir buçuk asır.

Aradan 893 yıl geçtiğini belirten Obut, caminin dimdik ve cemaate açık olarak hizmet verdiğini belirtti. 2006 yılında yapılan onarım çalışmalarında minarenin dört bir yanına Hz. Muhammed ve dört büyük sahabinin isimlerinin yazıldığı tespit edilmiştir. Bunlar Arap kufi harfleriyle yazılmıştır. Bunları camimize gelen ziyaretçilere anlatıyoruz. Bu bilgi ile caminin manevi havası yükselmiştir. Dışı heybetli olan caminin içi ibadet yeri olarak görülmüş ve tespit edilmiştir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu