Haber

NATO depremzedeler için Türkiye’ye 1000 konteyner göndermeye hazırlanıyor

“Yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş’taki depremlerden etkilenen halkın barınması için NATO’nun Türkiye’ye göndereceği 1000 konteynerin taşınması için hazırlıklar yapıyor.

NATO’nun Napoli’deki Müşterek Kuvvet Komutanlığından yapılan açıklamaya göre, en az 1000 konteynerden oluşacak ve depremzedelere barınak sağlayacak tesislerin gönderilmesi için hazırlıklara bir süre önce başlandı.

Türkiye’ye “yarı kalıcı” konaklama tesislerinin taşınması ve kurulması için 6 kişilik keşif ekibi saha araştırması yaptı. Akabinde İtalya’nın Taranto kentindeki NATO Güney Harekat Merkezi’ndeki depolarda tutulan konteynerler kaldırılarak nakliye için yerleştirilmeye başlandı.

Napoli’deki Müşterek Kuvvet Komutanlığı tarafından koordine edilen nakliye faaliyetleri kapsamında konteynerlerin ilk kısmı önümüzdeki hafta taşınacak.

Yarı kalıcı konaklama birimlerinde en az 2.000 kişinin barınması bekleniyor.

NATO’dan daha önce yapılan açıklamada barınma tesislerinin gönderilmesi için en uygun lojistik ve nakliye seçeneklerinin değerlendirildiği, tesislerin kurulmasının ardından NATO ülkelerinin uygulamaya başladığı kış şartlarına uygun çadırların çevresine çadırlar kurulacağı belirtilmişti. Göndermek.

Normalde NATO’nun tatbikat ve operasyonlarında kullandığı karargah komplekslerinden oluşan tesislerde ısıtma, jeneratör ve tıbbi tedavi alanları gibi tesislerin de yer aldığı bildirildi.

Birlik gönderme çabalarına NATO’nun Avrupa Müttefik Yüksek Komutanı (SACEUR) General Christopher Cavoli öncülük ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu