Haber

Kazakistan, Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarında yer alan ekibe devlet madalyası verecek

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Türkiye’de gece gündüz arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan ekipteki herkese yurda döndükten sonra devlet madalyası verileceğini söyledi.

Tokayev, Akmola vilayetine yaptığı çalışma ziyaretinde Sivil Savunma Akademisi öğrencileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Tokayev burada yaptığı konuşmada, “Biliyorsunuz son zamanlarda Türkiye’de çok büyük bir deprem oldu. Benim talimatımla Kazakistan’dan arama kurtarma ve sağlık ekibinden oluşan bir ekip kardeş ülkeye gönderildi. Ekibimiz birçok kişiye yardım etti. .” söz konusu.

Türkiye’de arama kurtarma çalışmalarında gece gündüz görev yapan Kazakistan grubuna şükranlarını ilettiğini kaydeden Tokayev, “Vatanlarına sağ salim döndükten sonra hepsi şehitliğe layık görülecek. devlet madalyası.” sözünü kullandı.

Kazak grup Gaziantep’te enkazdan 7 kişiyi kurtardı

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ekip, Gaziantep ve çevresinde arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor.

Kurtarma ekipleri, doktorlar ve özel eğitimli köpeklerden oluşan ekip, şimdiye kadar 7 kişiyi enkazdan kurtardı ve 7’si çocuk 80 kişinin cansız bedenini mezardan çıkardı.

Bakanlığın Afet Tıp Merkezi hekimleri ise Gaziantep’te ilk tıbbi yardım çadırını kurarak 24 saat afetzedeleri tedavi etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu