Ekonomi

Diyarbakır’da deprem sonrası kira fiyatları yükseldi

Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği (DİSİDER) Yürütme Konseyi Başkanı Şeyhmus Akbaş, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin ardından Diyarbakır’da kiraların yüzde 200 arttığını söyleyen fahiş kira fiyatlarına karşı uydu şehir teklifi yaptı.

Depremin ardından birçok ilde konut satış fiyatlarından kira fiyatlarına doğru yasal oranın üzerinde artışlar devam ediyor. DİSİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şeyhmus Akbaş, Diyarbakır’da yaşanan deprem nedeniyle konut talebinin artmasıyla konut fiyatlarının tavan yaptığını, uydu kentlerin kurulmasıyla fahiş kiraların önüne geçilebileceğini söyledi.

Yeni imar alanlarına ihtiyaç olduğunu belirten Akbaş, sosyal konut projelerine hız kazandırmak için devletin özel sektöre de vermesi gerektiğini belirtti.

Konut fiyatlarındaki fahiş artış nedeniyle vatandaşları davet eden Akbaş, “İl olarak özellikle son dönemde fahiş kira artışlarından mağdur olduk. Hükümetimiz kirayı yasal olarak yüzde 25, ticari işletmede yüzde 57 olarak açıkladı. Tabii bu tek devletimizin işi değil, toplumun vicdanı” diyen “Çünkü insanları etkileyen bu zorlu süreçte çalışan ve çalışmayan vatandaşlarımız var. Büyük bir depremden kurtulduk, bu kira fiyatlarının bu kadar fahiş olması bizi üzüyor” dedi.

“Özel sektör de sorumluluk almalı”

Diyarbakır’da deprem nedeniyle arz sıkıntısı yaşandığına dikkati çeken Akbaş, şunları kaydetti:

“Kira ve konut fiyatlarının düşmesi için yeni imar alanlarına ihtiyacımız var. Toplum olarak kendimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Devletimizin de sosyal konutlara hız vermesi gerekiyor. Bunu daha hızlı ve daha faydalı olacağını düşünüyorum. Özel şube, kendi başına değil” dedi. Bir de davetiyemiz var. Özel şube de sorumluluk alsın. Çok az karla konut üretimi anlamında katkı versinler, devletle işbirliği yapsınlar.”

Vatandaşların kredi alamayınca kiraya yönelmesiyle yüksek konut fiyatlarının arttığını ifade eden Akbaş, “Uydu şehirlere ihtiyaç var. Özellikle deprem bölgelerindeki fahiş kira artışlarını durdurmak için. Devlet ve özel sektör bizim gibi kuruluşlarla iş birliği yapsın bu süreci en az hasarla atlatmak zorundayız”Vatandaşlarımız bunu arttırıyor. Şunu da belirtmek isterim. Enflasyon birçok devletin görevi olsa da ben vatandaşlarımızın görevi olduğunu düşünüyorum. Çünkü israfla, tüketimle enflasyonu da yükseltiyoruz” dedi.

Binalarda çok büyük bir arz olduğunu kaydeden Akbaş, “Fakat fiyatlar ve kredi imkanları nedeniyle herkes ev alamıyor. Alamayınca da kira bedeli ödemek istiyor. Kiralayınca ister istemez artıyor. . Kira oranımız asgari fiyattan yüksektir.” Akbaş, dernek olarak hem taban fiyatı hem de memuru düşünerek hareket edilmesi gerektiğine değindi. – DİYARBAKIR

haber-seydikemer.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu