Haber

Vietnam savaşı sırasında gizli Pentagon belgelerini sızdıran Ellsberg, 92 yaşında öldü.

Ailesinden yapılan yazılı açıklamada Ellsberg’in 92 yaşında Kaliforniya’daki evinde pankreas kanserine yenik düştüğü bildirildi.

Ellsberg, Twitter hesabından ilk kez 2 Mart’ta kendisine ‘tedavi edilemez pankreas kanseri’ teşhisi konulduğunu duyurdu. “Doktorlarımın bana 3 ila 6 ay süre verdiğini üzülerek bildiririm”ifadesini paylaştı.

Pentagon belgeleri basına sızdırdı

1931’de Chicago’da doğan Ellsberg, 1952’de Harvard Üniversitesi’nden mezun oldu ve Donanma’ya katıldı, iki yıl Ordu’da görev yaptı.

Ordudan sonra Ellsberg, ekonomi alanında doktora yapmak için Harvard’a döndü ve 1964’te Savunma Bakanı Robert McNamara altında Pentagon’da işe girdi.

Vietnam’da iki yılını bir görevde geçiren Ellsberg, Savunma Bakanlığı’nın bölgedeki savaşla ilgili en belirsiz bilgileri içeren Pentagon gelgitleri olarak bilinen özel çalışmasına katkıda bulundu.

Zamanla Vietnam Savaşı konusunda fikrini değiştiren Ellsberg, ABD hükümetinin savaşı kazanamayacağını çok önceden bildiğini ortaya koyan 7 bin sayfalık Pentagon belgesinin gizlice fotokopisini çekip sızdırdı ve 1969’da savunma görevi yaparken halkı kandırdı. RAND Corporation’da analist.

Dönemin ABD Başkanı Richard Nixon, Ellsberg’i vatan haini olmakla suçlarken, yönetim New York Times ve Washington Post’a sızan belgelerin yayınlanmaması için mahkemeye başvurdu ancak Yargıtay davada basının lehine karar verdi.

115 yıl hapis cezasıyla yargılandı.

Casusluk Yasası kapsamında yargılanan Ellsberg, 115 yıl hapis cezasıyla yargılandı. Nixon hükümetinin yasa dışı telefon dinlemeleri yaptığının ortaya çıkmasının ardından dava usulsüzlük nedeniyle reddedildi.

Dönemin uzmanları, Ellsberg’in sızdırdığı belgelerin ABD’nin ülkedeki çatışmayı artırarak Vietnam’dan çekilmesinde etken olduğunu ve ardından gelen gelişmelerin Nixon’u istifaya götüren Watergate Skandalı’nın ilk işaretleri olduğunu değerlendirdi.

Ellsberg, Vietnam Savaşı’ndan sonra da Rusya-Ukrayna Savaşı’na özellikle Irak ve Afganistan’da karşı çıkanlar arasında yer alarak ömür boyu sürdürdüğü savaş karşıtı duruşunu sürdürdü.

Bilinmeyen hükümet belgelerinin sızdırılmasıyla ilgili muhbirlerin sayısını her zaman artıran Ellsberg, ABD kamuoyunda çok tartışılan Edward Snowden ve Chelsea Manning gibi muhbirleri de takviye etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu