Haber

Özcan Purçu: “Deprem Mağdurları Otellerden Çıkarılıyor, Gittikleri İllerde Yüksek Kiralarla Karşılaşılıyor”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, turizm döneminin yaklaşması nedeniyle depremzedelerin otellerden çıkarıldığını ve gittikleri illerde yüksek kira fiyatları ile karşı karşıya kaldıklarını belirterek Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum’a sordu. Değiştir, “Bakanlığınız tarafından belirlenen fahiş kira artış ilanlarının bugün itibariyle sayısı kaçtır? “Bugün itibari ile tespit edilen fahiş satılık ev ilanlarının sayısı nedir? Bu fahiş fiyatlı satılık ve kiralık ev ilanlarına nasıl bir cezai yaptırım uygulanıyor?”

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, depremzedelerin barınma sorununu TBMM gündemine taşıdı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un talebiyle TBMM Başkanlığı’na soru öneren Purçu, her 10 depremzededen 8’inin konut sorunu yaşadığını, depremzedelerin evlerinin yıkıldığını bildirdi. gittikleri illerde yüksek kira bedelleri karşısında yıkıldılar. Purcu dedi ki:

“EV SAHİPLERİ GELİŞİM İÇİN TAAHHÜT İSTİYOR”

“Öte yandan birçok ev sahibi de ‘kirayı düzgün ödeyemeyeceği’ korkusuyla depremzedelere ev kiralamamakta. zorunlu tahliye sözleşmesi imzalamak için ev kiralamak istiyor, aksi halde ev kiraya verilmiyor.

“BAKAN BOZDAĞ’IN ‘KİRA ARTIŞLARI YÜZDE 25’İ AŞAMAZ’ AÇIKLAMASI HALKA KALDI”

Şu anda geçici olarak otellerde kalan depremzedeler, turizm döneminin yaklaşması nedeniyle otellerden çıkarılarak kendi kaderlerine terk ediliyor. Sadece Adalet Bakanı Sayın Bozdağ’ın “kira artışları 1 Temmuz 2023’e kadar yüzde 25’i geçmeyecek” açıklaması maalesef mevcut durumda havada kaldı. Geçtiğimiz günlerde TBMM’den geçen ve 1 Eylül 2023’te yürürlüğe girecek olan arabuluculuk sisteminin şu anda mağdur olanlara çözüm getiremeyeceği aşikardır.”

BAKAN KURUMA: “OLAĞANÜSTÜ KİRA ARTIŞI İLANLARIN SAYISI KAÇ KADAR?”

Purçu, Kuruma şu soruları yöneltti:

“Bugün itibarıyla bakanlığınız tarafından tespit edilen fahiş kira artış ilan sayısı kaçtır? ve kiralık konutlar?Fahiş fiyatlı ilanlardan kaç tanesi tespit edildi?Fahiş fiyatlı reklamların önlenmesi için Bakanlığınızca alınan veya alınması planlanan önleyici tedbirler nelerdir?Bakanlığınızca özellikle alınan/alınacak tedbirler nelerdir? depremzedelerin barınma krizini çözmek için mi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu