Teknoloji

Hava savunmasında istikrar değişiyor… Envantere bu yıl girecek!

TÜBİTAK SAGE, Türkiye’nin ilk ‘RamJet Tahrikli Havadan Füze’Bir süredir GÖKHAN’da çalışmaktadır.

ÖN TASARIM FAALİYETLERİNE GEÇİLDİ

Geçen yılın nisan ayında Savunma Sanayii Başkanlığı Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından yapılan açıklamada, Seyir füzesi alanında farklı bir boyuta ulaştığımızı göreceğiz. Seyir füzelerimizin yerlilik oranını artırmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yakında RamJet yakıtlı füzelerimizin testleri yapılacak.” yer aldı.

Son bilgilere göre; Milli Uzun Menzilli Gözetleme Hava Füzesi GÖKHAN’ın kavramsal tasarım faaliyetleri 2022 yılında başarıyla tamamlandı. GÖKHAN Projesi kapsamında fiilen ön tasarım faaliyetlerine geçildi.

GÖKHAN METEOR FÜZESİNDEN DAHA İYİ PERFORMANS VERECEK!

Şu anda GÖKHAN Projesi kapsamında TÜBİTAK SAGE proje takviminin daha ilerisinde yer almaktadır. SAGE, füzenin yanı sıra füzede kullanılacak sıvı yakıtlı RamJet motorunun geliştirilmesinde de önemli adımlar attı. GÖKHAN’ın MBDA üretimi METEOR Füzesi’nden daha iyi performans göstermesi hedefleniyor.

Rakip füzelerin özellikleri dikkate alındığında;

Teknik Özellikler METEOR AMRAAM-120C7 AMRAAM
Menzil:200 kilometre70+ kilometre
Ağırlık:190 kilometre150 kilo
Uzunluk:3.65 kilometre3,7 metre
Çap:178mm180mm
Hız:4+ Mak4 Mach
Arayan Başlığı:Aktif RFAktif RF

Yakın zamanda Yunanistan tarafından tedarik edilen METEOR Hava Hava Füzesi; 200 kilometre menzile, 190 kilogram faydalı yüke, 3.65 metre uzunluğa, 178 mm çapa ve Mach 4+ hıza sahiptir. METEOR’un menzili, birçok NATO ülkesinin ana görüş üstü havadan havaya füzesi olan AMRAAM’ın yaklaşık 3 katıdır.

BU YIL BULUNACAK

GÖKHAN RamJet Tahrikli Uzun Menzilli Görüş Ötesi Hava Füzesi Projesi kapsamında 2025 yılına kadar çok değerli aşamaların kaydedilmesi bekleniyor. Öte yandan Türkiye’nin ilk havadan havaya füzeleri olan AMRAAM muadili GÖKDOĞAN ve Sidewinder muadili BOZDOĞAN , bu yıl envantere girmesi bekleniyor.

KAYNAK: SAVUNMA SANAYİİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu