Haber

Anayasa Mahkemesi, deprem nedeniyle olağanüstü hal ilan edilen illerde bireysel başvuru sürelerini 3 ay süreyle askıya aldı.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edilen illerde bireysel başvuru sürelerini 3 ay süreyle durdurma kararı aldı.

Yargıtay’ın internet sitesinden yapılan duyuruda, depremden etkilenen illerde 6 Şubat’tan 6 Nisan’a kadar olağanüstü hal ilan edildiği hatırlatılırken, 6 olmak üzere bireysel başvuru süresinin durdurulduğu bildirildi. Nisan.

??????Son başvuru tarihinin 7 Nisan prestijiyle işlemeye başlayacağı duyurusunda şunlar kaydedildi:

“Söz konusu karar, 6 Şubat 2023 tarihinde ve öncesinde Olağanüstü Hal ilan edilen illerin barolarında kayıtlı avukatlar ile diğer barolarda kayıtlı avukatların takip ettikleri dava ve işlerle ilgili olarak yurt genelinde uygulanmaktadır. barolar ve o zamanlar bu illerde bulunuyorlardı.

OHAL kapsamı dışında kalan illerde ikamet edenler, bu illerin barolarına kayıtlı avukatlar ve bu illerin barolarında görev yapanların OHAL ilan edilen illerde kan ve kayın hısımları bulunanların bu illere gitmesi afetzedeleri kurtarmak, zarar ve ziyanı tazmin etmek veya ihtiyaçlarını karşılamak için. Bu durumda, söz konusu şahıs ve avukatların takip ettiği dava ve işlerde bu unsur kararı 6 Mart 2023 tarihine kadar ülke genelinde uygulanacaktır.

yenisehir-haber.xyz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu